Amatorski (Kon)kurs Filmowy

Kręcimy Dopiewo - konkurs filmowy

Na czas wakacji przyszykowaliśmy coś wyjątkowego - konkurs filmów amatorskich, który poprzedzony był kursem produkcji filmowej pomagającym w pełni przygotować swoje konkursowe dzieło.  Finał konkursu odbył się w sobotę, 10 września, o godz. 19.00. - zobacz wszystkie zakwalifikowane do konkursu filmy.

Kino w Ogrodzie - Parkova, Dąbrówka
Kto może wziąć udział w Konkursie?

Każda osoba, która mieszka na terenie gminy Dopiewo i ma ochotę spędzić tegoroczne wakacje w niecodzienny, twórczy sposób.  Nie trzeba mieć ani specjalnego sprzętu, ani szczególnych umiejętności, czy wiedzy - wystarczą chęci, a w całej reszcie pomożemy my oraz pozostali uczestnicy.

Wystartować mogą zarówno dzieci oraz młodzież, jak i dorośli. Szczerze powiedziawszy, niezłym pomysłem jest udział całą rodziną 🙂

Naprawdę nie jest potrzebny ani sprzęt ani wiedza?

Naprawdę 🙂 Termin zgłaszania filmów na konkurs upływa  1 września 2016 r. , a przez całe wakacje prowadzić będziemy warsztaty, na których będzie szansa:

 • pogłębić swoją wiedzę,
 • podszlifować umiejętności,
 • przedyskutować pomysły i wątpliwości,
 • wymienić doświadczenia,
 • skonsultować nakręcony już materiał,
 • oraz przede wszystkim... poznać nowych ludzi.

A sprzęt? Wielu z nas nosi już w kieszeni sprzęt na którym można nakręcić i zmontować dobrej jakości materiał, a my dodatkowo wspomożemy uczestników sprzętowo.

Jak dokładnie będą wyglądały warsztaty?

Przez całe wakacje (od 27 czerwca do końca sierpnia) organizujemy 11 cotygodniowych, dwugodzinnych warsztatów, na których przyjrzymy się kolejno następującym tematom:

 1.  Wprowadzenie do warsztatów - przełamywanie bloków twórczych i odkrywanie tematu na film, czyli odpowiedź na dwa najczęstsze pytania: - co mam zrobić jeśli mam pomysł na film, ale nie wiem jak się do tego zabrać? - co mam zrobić jeśli umiem kręcić filmy, ale brakuje mi dobrego tematu?
 2.  Przygotowanie scenariusza i scenopisu - czyli jak przełożyć swój pomysł na język filmu?
 3. Sztuka operatorska z wykorzystaniem sprzętu cyfrowego - czyli jak pokazać innym to co widzę?
 4. Podstawy reżyserii - czyli jak spiąć to wszystko razem?
 5. Montażu z wykorzystaniem bezpłatnego oprogramowania - czyli jak ogarnąć kwestie techniczne?
 6. Publikowanie i wykorzystywania treści (np.muzyki) dostępnych na licencji Creative Commons - czyli w jaki sposób legalnie wzbogacić swoje dzieło o materiały innych autorów i autorek?

Tempo i sposób prowadzenia warsztatów będą dostosowane do uczestników, a ostatnie spotkania zarezerwujemy na konsultacje i pomoc techniczną związaną z powstającymi filmami (montaż, udźwiękowienie itp.). Oprócz tego cały czas będziemy służyć radą w zakresie tego jak konstruktywnie współpracować w ekipie filmowej.

Jakie filmy można zgłosić do konkursu?

Nagrody w konkursie będą przyznawane w dwóch kategoriach:

 • FAKT - do której przynależą filmy dokumentalne, przyrodnicze,  edukacyjne, historyczne, reportaże, wywiady itp.
 • FANTAZJA - w której znajdą się filmy fabularne, teledyski, impresje artystyczne, eksperymenty oraz wszystko co Wasza wyobraźnia Wam podpowie 🙂
Kino amatorskie? Tego nie da się oglądać, prawda?

Da się i to często z dużą satysfakcją.  Produkcje amatorskie, nawet jeżeli nie są doskonałe, często zaskakują świeżością pomysłów oraz budzącą podziw kreatywnością pozwalającą tworzyć ciekawe dzieła, pomimo skromnych (a  częściej po prostu zerowych) budżetów oraz licznych ograniczeń technicznych. Poniżej przedstawiamy kilka krótkich filmów, które świetnie udowadniają, że każdy może zostać filmowcem, a technika nie jest żadną przeszkodą.

FABUŁA SCIENCE-FICTION

  FILM PRZYRODNICZY:   DOKUMENTACJA WYDARZENIA/PROMOCJA:   ULTRA-KRÓTKI FILM (bo w 1 minutę można opowiedzieć dobrą historię)   Więcej przykładów możesz znaleźć np na http://kinoamatorskie.pl/
 
Czy żeby wziąć udział w konkursie trzeba chodzić na warsztaty?
Nie, nie trzeba. Ale nie zaszkodzi 🙂
Czy każdy kto weźmie udział w  warsztatach musi też wystartować  w konkursie?
Nie, nie ma przymusu. Ale skoro już powstanie film to warto spróbować,  prawda?  
Kiedy i gdzie  odbywają się warsztaty?
Przez całe wakacje spotykamy się w każdy poniedziałek (27.06, 04.07, 11.07, 18.07, 25.07, 01.08. 08.08, 15.08,  22.08, 29.08) o godz. 17.30, a w ostatnim tygodniu sierpnia, będą jeszcze dodatkowe zajęcia we wtorek, 30 sierpnia - żeby doszlifować filmy tuz przed konkursem 🙂 Termin nadchodzących warsztatów najłatwiej jest śledzić w naszej zakładce WYDARZENIA oraz na naszym profilu na Facebooku  
Zapisz się na warsztaty:

Mam już gotowy film - jak i kiedy mogę zgłosić go do konkursu?

To fantastycznie! Termin zgłaszania filmów upływa 1 września o godz. 23:59. Do tego czasu film bezwzględnie powinien znaleźć się u nas. Możesz go przynieść osobiście lub przysłać (na pendrivie lub płycie CD/DVD/BD) na adres: Arek Dymalski, PARKOVA, ul. Lipowa 1 62-069 Dąbrówka lub zamieścić w jakiejś chmurze internetowej i przesłać link na adres: arek () parkova.pl

Do zgłoszenia koniecznie dołącz wypełnioną kartę zgłoszeniową (bez niej ciężko byłoby zapowiedzieć Twój film i wręczyć Ci nagrodę w przypadku wygranej) oraz upewnij się, że Twoje zgłoszenie jest zgodne z Regulaminem (zapewne tak, ale lepiej sprawdzić).

W razie pytań i wątpliwości - śmiało kontaktuj się z nami. Powodzenia!

Kiedy będzie można obejrzeć filmy?

Już wkrótce - w sobotę 10 września 2016 r. , o godz. 19.00. Szczegóły znajdziesz tutaj

Informacje o projekcie:
FIO   Gmina Dopiewo Patronat Honorowy

www.dopiewo.pl

  Fundacja Innowacji Społecznych FISHKA - patron merytoryczny