CAFE

Kręcimy Dopiewo - I nagroda w kategorii Fantazja

Finał Amatorskiego Konkursu Filmowego „Kręcimy Dopiewo!”

Posted on Leave a commentPosted in kawiarnia

W sobotę 10 września celebrowaliśmy zakończenie, trwającego całe wakacje, projektu filmowego. Po obejrzeniu zakwalifikowanych do finału produkcji, Jury w składzie: Elżbieta Nowicka,  Katarzyna Stebel-Plak, Jacek Domagalski oraz Arek Dymalski, które obradowało pod przewodnictwem Wójta Gminy Dopiewo Adriana Napierały, ogłosiło werdykt:

Kategoria Fakt:

I miejsce -  „Moja mała podróż na Ukrainę” – reż. Kasia Zubenko

II miejsce - „BLIŻEJ TERAZ” – reż. Norbert Jamróz, Paulina Jamróz, Dominika Surdyk

III miejsce -  „W poszukiwaniu miłości doskonałej” – reż. Jolanta Siedlecka, Barbara Haendel, Anna Zubenko

Kategoria Fantazja: I miejsce - „Ptakofonia” – reż. Andrzej Karpiński

II miejsce - „Dzień otwarty?” – reż. Edyta Barszczewska

III miejsce - „Ultimatum” – reż. Maria Nawrocka

 

Nagrodę Publiczności, w drodze głosowania, widzowie przyznali filmowi  „W poszukiwaniu miłości doskonałej”. Bardzo dziękujemy wszystkim przybyłym Gościom, wspaniałej Publiczności, a przede wszystkim Uczestnikom konkursu, którzy w pracę nad filmem włożyli nie tylko mnóstwo czasu i energii, ale również odwagi i wytrwałości.

Poniżej prezentujemy owoce tych wysiłków, a po dobrych filmach - jak w kinie - jest jeszcze trochę napisów, więc wytrwajcie do końca :

Oprócz wdzięczności dla  wszystkich osób bezpośrednio obecnych na Gali, chcielibyśmy tez gorąco podziękować osobom, bez pomocy których nie udałoby się nam zaaranżować naszego kina plenerowego:
  • Panu Markowi Palaczowi - Prezesowi RSP Dąbrówka, który wyczarował dla nas wielgachny ekran
  • Pani Agnieszce Grześkowiak - Sołtys Palędzia, która udostępniła krzesła z palędzkiej świetlicy.
  • Joasi Goncerzewicz i Rafałowi Plak - za pomoc w magicznej przemianie kawałka ogródka w klimatyczny zakątek.
  • Michałowi Długajowi, Jackowi Domagalskiemu i Rafałowi Plak - za uchwycenie w obiektywie klimatu imprezy.
  Do zobaczenia na Konkursie za rok!

Kawiarnia

Dom, praca i … to trzecie miejsce.

Posted on 4 komentarzePosted in kawiarnia

Pewnie zdarza Ci się czasem zatrzymać na chwilę i bliżej przyjrzeć swojemu planowi dnia. Możesz wtedy zauważyć, że Twoje życie ma swój charakterystyczny rytm, wyznaczany obowiązkami i miejscami, które odwiedzasz. Być może, tak jak w moim przypadku, ten rytm wygląda tak: dom, szkoła, praca, sklep, szkoła, dom, szkoła, praca ... Spróbuj to przeczytać na głos. Brzmi jak turkoczące na bruku koło 🙂

A może, tak jak u części moich znajomych, Twój rytm przypomina wahadło: praca, dom, praca, dom, praca, dom, które czasem zgrzytnie i wychyli się w kierunku galerii handlowej 🙂 Funkcjonując w ruchu wahadłowym, mamy pełne prawo być niezadowoleni z takiego trybu życia, który w pewnym momencie zaczyna trącić rutyną, uwierać ciągłym brakiem czasu i miejsca na hobby, pasje, sport, jakąkolwiek bardziej wyszukaną niż TV rozrywkę, czy "zwykłe" spotkania z przyjaciółmi.

Przydatnej podpowiedzi dostarczyć nam może amerykański socjolog Ray Oldenburg, który zasłynął książką "The Great Good Place", w której zdefiniował i przeanalizował pojęcie tzw. trzeciego miejsca - The Third Place. Zdaniem Oldenburga po domu (pierwsze miejsce zapewniające nam prywatność i kontakt z bliskimi) i pracy (drugie miejsce, w którym tak naprawdę spędzamy większość czasu),
ludzie od dawien dawna kreują dla siebie przestrzenie umożliwiające szersze, bardziej kreatywne i swobodne kontakty z innymi.

W starożytnej Grecji była to agora, w średniowieczu karczmy i tawerny, w Wielkiej Brytanii puby, w Stanach Zjednoczonych lat 50-60 salony fryzjerskie, a we Francji - kawiarenki.

Oldenburg określił kilka cech charakterystycznych dla dobrze spełniających swoją rolę trzecich miejsc:

1. Otwartość i dostępność. Każdy jest mile widziany, a długie godziny otwarcia są przyjazne dla wszystkich.

2. Neutralność i brak zobowiązań. Korzystanie z trzeciego miejsca nie wiąże się z żadnymi obowiązkami, czy przymusem. Możesz pojawiać się w nim kiedy chcesz, a po kilkutygodniowej nieobecności spotka Cię entuzjastyczne przyjęcie. Czego raczej nie można powiedzieć, ani o pierwszym, ani o drugim miejscu 🙂

3. Równość uczestnictwa. Status ekonomiczny, pozycja społeczna, czy pochodzenie nie mają znaczenia w trzecim miejscu.

4. Stali bywalcy. To oni tworzą klimat miejsca i są jednym z powodów dla których się do niego wraca.

5. Prostota i wygoda. Bezpretensjonalny wystrój i komfort zapewniają dobre samopoczucie.

6. Koncentracja na rozmowach. Trzecie miejsca są po to by spotykać znajomych i przyjaciół - zarówno starych, jak i nowych.

7. Swobodna, wesoła atmosfera. Trzecie miejsce rozbrzmiewa śmiechem,

8. Poczucie przynależności. Trzecie miejsce jest odbierane jako własne - pozwala ludziom czuć się jak u siebie, zrelaksować i znaleźć czas, żeby w pełni wyrazić siebie.

Naszym ogromnym marzeniem jest, aby Parkova kawiarnia stała się dla Was właśnie takim trzecim miejscem. Mamy nadzieję, że dołączycie do grona stałych bywalców i będziemy je budować wspólnie.